Kolorowo i kresowo - IV Miejski Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich

W piątek 10 czerwca 2022 r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. Wspólnej Europy w Olsztynie odbył się IV Miejski Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich II RP. Wydarzenie ma charakter cykliczny, organizatorem jak co roku są V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie oraz dwa stowarzyszenia kresowe - Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia w Olsztynie. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych naszego miasta. Jego głównym celem jest upamiętnianie losów i dorobku Polaków zamieszkujących Kresy Wschodnie II RP, popularyzowanie instytucji zajmujących się historią kresową, ale też zachęcenie młodych ludzi do zainteresowania się własnymi korzeniami i historią swoich przodków. Kresy to polska historia, polska reduta, dni chwały i potęgi, ale także dni klęsk i męczeństwa narodu polskiego. Polskie twierdze, zamki, pałace, dworki, kościoły ... to historia minionych epok i minionej zbiorowej energii narodowej. Kresy, to skarbnica polskiej myśli i świadomości narodowej, wysiłek ponad 25 pokoleń naszych rodaków, który warto poznawać, odkrywać i opisywać. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 34 uczniów z sześciu szkół: IV LO, V LO, VII LO, Technikum nr 8, Zespołu Szkół Mechaniczno - Energetycznych oraz LO "Feniks" im. Cichociemnych. Najpierw rozegrano etap pisemny, który odbył się 25 maja 2022 i który wyłonił pięciu finalistów konkursu. To oni zmierzyli się na finałowym etapie ustnym w piątek 10 czerwca. Wyjątkowa impreza musiała mieć wyjątkową oprawę artystyczną. Zapewnił ją występ uczennicy V LO Gabrieli Stepnowskiej, która zaśpiewała nastrojową pieśń o tęskonocie kresowiaków za Wilnem i Lwowem. Z kolei Zespół Pieśni i Tańca " Kortowo" zachwycił barwnym występem z repertuaru Polski przedwojennej. Dyrektor V LO pani Anna Struk powitała ciepło zebranych, wyrażając radość z faktu, że konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W finałowych zmaganiach ustnych spotkali się uczniowie, którzy zdobyli największą ilość punktów w etapie pisemnym. Rywalizacja była zacięta, a pytania dotyczyły wielu obszarów, m.in. historii, kultury, literatury, sztuki, faktów z życia znanych kresowiaków i współczesnej działalności towarzystw kresowych.

1 miejsce zajął uczeń z VII LO - Wiktor Soboczyński, 2 miejsce przypadło w udziale Joannie Minetti, także z VII LO, 3 miejsce zajęła Monika Będzłowicz z IV LO, na 4 miejscu uplasował się Igor Radomski z VII LO, a miejsce 5 było udziałem Krzysztofa Czerwińskiego z Zespołu Szkół Mechanicznych.

Laureatom i uczestnikom konkursu gratulowali m.in. przedstawiciele honorowych patronatów: Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty pan Krzysztof Marek Nowacki, w imieniu Prezydenta Miasta Olsztyna Sekretarz Miasta pan Stanisław Gorczyca, Pełnomocnik Wojewody ds Kombatantów i Osób Represjonowanych pan Władysław Kałudziński, pan Krzysztof Kierski reprezentant Naczelnika Delegatury IPN w Olsztynie a także prezesi i przedstawiciele organizacji kresowych.

Nagrodami głównymi były jednorazowe stypendia naukowe ufundowane przez byłego Prezesa Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia pana Piotra Lisieckiego w wysokości 1200 zł za 1 miejsce, 500 zł - za 2 miejsce i 300 zł - za 3 miejsce. Wiele nagród książkowych ufundowali: Wojewoda Warmińsko-Mazurski pan Artur Chojecki, Prezydent Miasta Olsztyna pan Piotr Grzymowicz oraz szef Delegatury IPN w Olsztynie pan Karol Sacewicz.

Nad całością imprezy czuwał pomysłodawca i organizator konkursu, nauczyciel V LO pan Krzysztof Rutkowski. Piękną scenografię przygotowała nauczycielka V LO pani Alicja Kucharzewska-Samko. Przewodniczącym jury był pan Piotr Bojarski Prezes Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej, pracownik Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Oprócz niego w jury zasiadali: Jolanta Maciejewska dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Klebarku Wielkim z pochodzenia kresowianka i Piotr Targoński nauczyciel historii w V LO i pracownik naukowy UWM. Przed nami V jubileuszowa edycja konkursu, do której zapraszamy już dziś. Do zobaczenia za rok!